Ishockey - Pröva på-tillfälle 15/11 2025

Vill du testa ishockey på skoj? Då är detta ett perfekt tillfälle för dig när Uppsala University Hockey och Almtuna IS bjuder in till ett pröva på-tillfälle.

Vi erbjuder alla studenter som är nyfikna på att testa Ishockey en möjlighet att komma på detta pröva på-tillfälle tillsammans med Uppsala University Hockey (UU Hockey) och Almtuna IS. Du spelar en stund under lättsamma former under ledning av erfarna Ishockeyspelare. 

Plats: Gränby ishall

Dag och tid: 1/11 och 15/11 kl 11.45-13.15. Du kan anmäla dig till ett eller båda tillfällena

Utrustning: Ta på dig kläder som är bra att vara aktiv i och som är varma nog för minusgrader i ishallen. Har du egna skridskor, hjälm och klubba så tar du med det, annars kan du ange i anmälan att du vill låna.

Nivå: Alla nivåer välkomna! Allt från nybörjare till de som spelat lite hockey innan! Det är dock bra om du kan åka skridskor!

Ledare: Passet leds av ledare från UU Hockey

Anmälan: Du anmäler dig (och eventuellt behov av att låna utrustning) i detta formulär. Max 25 per tillfälle!

Detta arrangemang och projekt "Studentidrottslyftet" genomförs av
Uppsala University Hockey och Almtuna IS
och är ett samarbete mellan Uppsala universitets och Campus1477 och stöttas av

Dela på Facebook