Vandring med mindfulness - 11/11 2026

Häng med på en härlig och lugn vandring i vacker nära natur med inslag av mindfulness-övningar för alla sinnen och mental styrka.

Aktiviteten är en del av Mental Health Week

En avslappnad promenad på ca 5 km genom naturen, som tar ungefär en timme, i kombination med några enkla mindfulness-övningar. Programmet omfattar en kort tyst promenad, sinnesbaserade övningar som till exempel 5-4-3-2-1-övningen för att känna sig förankrad, samt tid att sakta ner och vara närvarande i omgivningen. Ingen tidigare erfarenhet av mindfulness krävs. Vi avslutar med en liten fika och möjlighet att prata och reflektera tillsammans.

När
11/11 kl 16-ca 18

Samlingsplats
Vi träffas i Flogsta, på Sernanders väg (mellan hus 14 och 15).

Att ta med
Ta gärna med lite vatten och, om du vill, något litet att äta till fikan efteråt.

Klädsel
Bekväma kläder och skor som passar för promenader, samt kläder anpassade efter vädret.

Ledare
Masterstudenten på psykologprogrammet: Laura Julia Heyne  laura-julia.heyne.3146@student.uu.se +49 15157785768

Anmälan
I detta formulär senast 9/11 eller så långt platserna räcker

Max 10 platser

Det är också en del av projektet "Studenter på tur i vår natur" som Campus1477 genomför under 2025-2026 tillsammans med Upplandsstiftelsen
med stöd av Region Uppsala
 
                       
Dela på Facebook